خوش آمدید        28426193 (021)                            

همه چیز درباره جوشانده و دمنوش

دسته بندی نشده سه شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۷

وقتی گیاهی را از ابتدا داخل آب سرد بچوشانیم جوشانده خواهیم داشت در حالیکه دمنوش را چند دقیقه ای داخل آب جوش قرار می دهیم. اساسا خواص جوشانده بیشتر از دمنوش بوده و عطر و طعم قوی تری دارد. براساس نظر کارشناسان ممکن است برخی از جوشانده ها عوارضی مانند مسمومیت و حتی بعضا مرگ به دنبال داشته باشد.
بنابراین پزشکان طب سنتی توصیه می کنند برای مصرف روزانه بهتر است از دمنوش ها استفاده گردد مخصوصا در مورد گیاهانی که اطلاعات کافی از آنها نداریم.
برخی می گویند جوشانده ها باید به میزان زیاد مصرف شود تا اثربخشی بیشتری داشته باشد در حالیکه این گفته صحیح نبوده و مصرف سه فنجان از جوشانده بطور روزانه کافی است. اگر گیاهان بطور ارگانیک و دور از سم های گیاهی رشد کرده باشند قطعا بهتر و سالم تر خواهند بود.
گیاهان ریشه ای را صبح بچینید، گیاهان برگی را بعد از آب خوردن و گل گیاهان را بعد از آفتاب خوردن بچینید. نوشیدن جوشانده به علت قوی بودن در شب می تواند منجر به بی خوابی گردد پس بهتر است در ساعات آخر روز کمتر استفاده شود.
سعی کنید گیاهان را در صورت امکان خودتان بکارید یا از فروشگاهها و افراد مورد اطمینان خریداری نمایید چرا که گیاهان تقلبی که با مواد شیمیایی آغشته شده اند در بازار زیاد است.
جوشانده ها فقط برای سرماخوردگی و بی خوابی نیستند بلکه می توانند عوراض بیماری های مهم تری مانند سرطان را نیز کاهش دهند.
یکی از مشکلات خوردن جوشانده مزه تند و بعضا تلخ آن است. لازم نیست این سختی را تحمل کنید و کافیست با گیاهان خوش عطر تری مانند شاهپسند، بادرنجبویه یا جعفری آنرا مخلوط کنید یا اندکی عسل هنگام نوشیدن داخل جوشانده بریزید (البته زمانی که جوشانده به اندازه کافی ولرم شده باشد تا خاصیت عسل هم از بین نرود).
یکی از اشتباهات دیگر این است که خیلی از افراد فکر می کنند برای دو فنجان جوشانده مقدار زیادی گیاه مورد نظر را باید داخل قوری بریزند در حالیکه اندکی از گیاه مورد نظر کافیست.
برای اینکه جوشانده یا دمنوش شفاف و بدون گرد و غبار داشته باشید گیاه و دمنوش مورد نظر خود را قبل از اینکه داخل قوری بریزید داخل یک صافی بریزید تا هم دور ریختن تفاله راحت تر شود و هم جوشانده سفاف و تمیزی داشته باشید.
سرآخر همانطور که مصرف جوشانده و دمنوش به اندازه کافی مفید است مصرف افراطی و بیش از اندازه آن هم برای سلامتی مضر خواهد بود.

منبع: www.atpakizeh.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر