خوش آمدید        28426193 (021)                            

12 نکته در مورد ماسک که باید بدانید

دسته بندی نشده شنبه، ۲۳ فروردین ۱۳۹۹

 

 1. بعضا ماسک هایی در بازار مشاهده می گردد که بعنوان ماسک قابل شستشو فروخته می شود و به علت کمبود و گرانی ماسک، خصوصا پس از شیوع ویروس کرونا (کووید19) بسیاری از مردم راغب هستند ماسک های قابل شستشو خریداری کنند، در حالیکه تاکنون هیچگونه ماسک قابل شستشوی تایید شده ای توسط هیچ سازمان معتبر داخلی و خارجی معرفی نشده و ماسک هایی که تحت عنوان ماسک قابل شستشو فروخته می شوند تقلبی بوده و صرفا با مقاصد سودجوئی ارائه می گردند، تقلبی از این نظر که عمل فیلتراسیون باکتری و ویروس را انجام نمی دهد و صرفا یک وسیله نمایشی و بی خاصیت است که متاسفانه عده زیادی نسبت به خرید آن و با امید به استفاده چندین باره اقدام می نمایند.
 2. هر ماسکی عمر مفید دارد و در بهترین حالت پس از هربار استفاده باید دور انداخته شود ولی اغلب ماسک ها را می توان تا یک روز استفاده نمود.
 3. در زمان خرید ماسک دقت نمایید که ماسک توسط وزارت بهداشت تاییدیه داشته باشد و از خرید ماسک هایی که بصورت متفرقه در کارگاههای غیربهداشتی در خانه و یا مغازه توسط افراد عادی بصورت دستی تهیه می شوند خودداری نمایید (اخیرا به علت افزایش تقاضا برای ماسک افراد زیادی سعی در تولید و فروش ماسک با امکانات موجود خود دارند)، توجه داشته باشید مشخص نیست آیا فرآیند تهیه پارچه تا دوخت و بسته بندی کلیه شرایط بهداشتی توسط این افراد رعایت می شود یا خیر کما اینکه برخی از افراد خود ناقل یا مبتلا باشند.
 4. زمانی که در معرض هر نوع آلودگی هستید که بخاطر آن مجبور به زدن ماسک هستید نباید به هردلیلی مانند کشیدن سیگار یا خوردن و آشامیدن ماسک را از صورت خود بردارید حتی برای چند ثانیه، مگر اینکه در فضایی باشید که از عدم آلودگی آن محیط اطمینان کامل داشته باشید.
 5. در زمان خرید ماسک به قدرت فیلتراسیون و عملکرد ماسک، مورد تایید بودن توسط وزارت بهداشت یا دارا بودن علائم استانداردهای بین المللی مانند FDA یا NOISH و غیره توجه نمایید و عواملی مانند قابل شستشو بودن، خوش رنگ بودن، اذیت نکردن پشت گوش و غیره فاکتورهای انتخاب یک ماسک نمی باشد.
 6. قبل از خارج نمودن ماسک از داخل بسته بندی از ضد عفونی بودن دست خود اطمینان حاصل نمایید.
 7. قبل از استفاده از ماسک مطمئن شوید ماسک سالم بوده و دارای پارگی یا سوراخ نمی باشد.
 8. ماسک بر صورت افرادی که ریش و سبیل بلند دارند عملکرد خیلی خوبی نخواهد داشت، چرا که ریش باعث می گردد بین پوست صورت و لبه ماسک اندکی فاصله و فضا برای عبور هوا وجود داشته باشد.
 9. در زمان زدن ماسک اطمینان حاصل کنید که ماسک را در جهت درست در صورت خود نصب کرده اید.
 10. پس از قرار دادن ماسک بر روی صورت مطمئن شوید ماسک در قسمت بالای بینی و زیر چانه کاملا مماس بر روی پوست بوده و هوا از آن قسمت ها وارد نمی شود.
 11. هنگامی که ماسک را می خواهید دور بیاندازید داخل یک کیسه نایلونی مانند کیسه فریزر قرار داده و درب آن را گره بزنید سپس داخل سطل زیباله بیاندازید.
 12. در ایامی که ویروس کرونا یا هر ویروس یا باکتری هنوز بطور کامل ریشه کن نشده به اخبار و نظرات افراد غیر متخصص در خصوص استفاده یا عدم استفاده از ماسک اهمیت ندهید و صرفا توصیه های منابع اطلاعات یا اخبار معتبر مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO) یا وزارت بهداشت را ملاک عمل قرار دهید.

 

منبع: www.atpakizeh.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر