خوش آمدید        28426193 (021)                            

7 نکته کلیدی در راه اندازی یک کسب و کار یا استارت آپ جدید

دسته بندی نشده شنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸1. بجای اینکه محصولی (کالا یا خدمت) تولید کنید و بعد به دنبال مشتری برای آن محصول بگردید که معمولا کار خیلی سختی است و اغلب کسب و کارهای جدید در همین مرحله شکست می خورند. ابتدا ببینید مردم چه مشکلی دارند که تاکنون حل نشده و خلق یک کالا یا خدمت می توان آن مشکل را حل نمود.


سپس برای حل مشکل مورد نظر کالا یا خدمتی پیدا کنید که مردم حاضر باشند بابت راه حل تولید شده شما پول بپردازند.

توجه داشته باشید که هزینه راه حل تولیدی شما منطقی باشد. یعنی آنقدر گران نباشد که مشتریهای احتمالی شما بخاطر هزینه از خیر خرید محصول شما بگذرند. فرض کنید برای از بین بردن بوی نامطبوع اسپری تولید کرده اید که بوی آن چند ساعت می ماند و خیلی هم خوشبو است ولی قیمت آن با یک ادکلن گرانقیمت تقریبا برابری می کند، چند نفر حاضر می شوند بابت محصول تولیدی شما پولی پرداخت کنند؟

2. تفاوت استراتژی اقیانوس آبی و اقیانوس قرمز را بدانید تا ابتدا ببینید وارد کدام حوزه کسب و کار می خواهید بشوید! در اقیانوس قرمز تعداد مشتری زیاد است، تنوع محصولات هم زیاد ولی تعداد رقبا هم زیاد است، بنابراین رقابت کار راحتی نیست و حاشیه سود چندانی در انتظار شما نخواهد بود. مثل تولید دستمال کاغذی که وارد هر فروشگاهی می شوید حجم عظیمی از انواع دستمال کاغذی جلوی چشمان شما خواهد بود.

در اقیانوس آبی تعداد مشتری کم است، تنوع محصول هم کم، و تعداد رقبا هم کم است بنابراین با اینکه تعداد مشتریان محصول شما کمتر از اقیانوس قرمز می باشد ولی حاشیه سود بالاتر و رقابت راحت تر خواهد بود.

حال باید ببینید روحیات شما بعنوان صاحب یک کسب و کار با کدام اقیانوس همخوانی بیشتری داشته و علاقمند به کدام سبک کسب و کار هستید.

 فراموش نکنید یک ماهیگیر خوب جایی می رود که ماهی زیاد است نه ماهیگیر!

3. برای تولید بدون کارخانه برنامه ریزی کنید، اغلب کسانی که ایده تولید محصولی هر چند با ارزش و مشتری پسند دارند در همان ابتدای کار منصرف می شوند چون بر این تصور هستند که باید ابتدا دستگاه تولید آن محصول را بخرند سپس برای نصب دستگاه سوله یا محلی را تهیه نمایند و باقی ماجرا که با میزان سرمایه آنها همخوانی ندارد و این می شود که کلا قید تولید محصول خود را هر چند که ایده خوبی هم باشد می زنند. 

درحالیکه برای کسانی که ایده تولید دارند ولی سرمایه کافی ندارند راه حل بهتری وجود دارد و آن برونسپاری و تولید بودن کارخانه است.

بدین صورت که شما برای تولید محصول خود، از ظرفیت خالی کارخانه ها و تولیدی هایی که قابلیت تولید تمام یا بخشی از محصول شما را دارند استفاده می کنید.

نکته: حتی اگر یک مجموعه تولیدی تمام بخش های محصول شما را می توناد تولید کند بهتر است فقط بخشی از محصول خود را به یک مجموعه بسپارید و سعی کنید هر واحد تولیدی یک یا چند قطعه را تولید کرده و خودتان یا باز هم مجموعه دیگری آنرا مونتاژ نماید تا حتی اگر بداند چه محصولی را تولید می کنید ولی از جزییات آن اطلاع دقیقی نداشته باشد.

4. ایده محصول (کالا یا خدمت) شما باید به نحوی باشد که یا قبلا نبوده یا اگر قبلا مشابه آن در بازار وجود دارد حداقل یک مزیت رقابتی و متمایز که محصول شما را از محصولات فعلی کاملا متمایز و رقابتی کند داشته باشد.

توجه: اگر محصول شما ائم از اینکه کالا باشد یا خدمت مزیت و تفاوت خاصی با محصولات فعلی و موجود در بازار ندارد احتمالا برای فروش آن به مشکل خواهید خورد پس خودتان را گول نزنید و سرمایه خود را هدار ندهید! تمایز و تفاوت باید از نظر مشتری  محسوس و قابل درک باشد نه فقط از نظر خود شما که تولید کننده هستید، فراموش نکنید مشتری قرار است بابت محصول شما پول پرداخت کند پس باید برای او ارزش پول دادن داشته باشد.

5. اگر سرمایه اندکی دارید سرمایه خود را صرف تهیه دفترکار و میز و ملزومات و سایر هزینه های غیر ضروری نکنید. مهم ترین هزینه های شما شامل طراحی نام و نشان تجاری و ثبت برند، اخذ مجوزهای لازم (چنانچه محصول شما نیاز به مجوز داشته باشد)، تهیه وبسایت، تهیه مواد اولیه و بسته بندی و مواردی که مستقیما با خود محصول و بازاریابی و فروش آن ارتباط دارد باید باشد.

6. فراموش نکنید تولید موضوع مهم شما نیست چرا که امروزه با پیشرفت تکنولوژی تقریبا هر کسی می تواند هر محصولی را تولید کند یا حداقل به تکنولزی تولید محصول مورد نظر براحتی دسترسی پیدا کند ولی در بازار پر رقابت امروز که رقبای کوچک و بزرگ مدام در حال بازاریابی و تبلیغات خود هستند باید روش های بازاریایی و فروش را یاد بگیرید چون این بخش از کسب و کار براحتی قابل برونسپاری نیست و باید حتما تحت مدیریت خودتان انجام گردد.

7. تا زمانی که کسب و کار شما کوچک است و صرفه اقتصادی ندارد که خودتان راسا تولید کنید و سوله و دستگاه و غیره در مالکیت شما باشد تولید بصورت برونسپاری روشی ایده آل برای تولید است، هر چند که حتی با بزرگ شدن کسب و کار هم تا زمانی که همه چیز خوب پیش می رود به همین روش می توان به فعالیت ادامه داد.

  • دقت کنید در دامهای زیر نیافتید:
  1. اگر با بازاریابی و تبلیغات توانسته اید میزان فروش خود را افزایش دهید، با بالا رفتن فروش تصور نکنید دیگر نیازی به بازاریابی و تبلیغات نیست و بازاریابی را هرگز متوقف نکنید.
  2. اگر مشتریان شما را با محصولی خاص می شناسد و به اصطلاح برند شناخته شده ای برای محصولی خاص شده اید و از طرفی جا برای افزایش تعداد فروش هنوز وجود دارد و بازار اشباع نشده است به فکر افزایش تنوع تولید نباشید، مخصوصا اگر محصول جدیدی که در فکر تولیدش هستید با محصول فعلی شما سنخیتی نداشته باشد.
  3. اگر محصول شما با قیمت گذاری مناسبی به میزان فروش مورد قبولی رسیده چنانچه سطح عمومی قیمت ها تغییری ننموده به فکر افزایش فروش بی مورد نباشید.
منبع: پیمان سعادتی

 


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر